Uprzejmie informujemy, że 1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy o tzw. rencie wdowiej, które pozwalają na pobieranie od 1 lipca 2025 r. renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz „własnego” świadczenia emerytalnego lub rentowego. Poniżej zamieszczamy Komunikat Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA w sprawie renty wdowiej, szczegółowo wyjaśniający zasady korzystania z tego świadczenia, a także link do ewentualnego pobrania tego Komunikatu (w formie pdf) we własnym zakresie. Ponadto zawiadamiamy, że informacje na temat renty wdowiej znajdują się także na stronie internetowej ZER MSWiA: https://www.gov.pl/web/zermswia/1-stycznia-2025-renta-wdowia.
Komunikat w formie PDF: Renta wdowia – komunikat ZER MSWiA_służby mundurowe
Prezes ZEiRSG
Sławomir Matusewicz
RENTA WDOWIA
– informacja ZER MSWiA
1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy o tzw. rencie wdowiej, [i] które pozwalają na pobieranie od 1 lipca 2025 r. renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz „własnego” świadczenia emerytalnego lub rentowego, zgodnie z wyborem wdowy lub wdowca.
Wybór oznacza możliwość wypłaty odpowiednio:
- 100% renty rodzinnej oraz 15% „własnego” świadczenia
albo
- 100% „własnego” świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
WYPŁATA OD 1 LIPCA 2025 r.
Wypłata renty rodzinnej w zbiegu z „własnym” świadczeniem, w ramach tzw. renty wdowiej, nastąpi od miesiąca złożenia wniosku, nie wcześniej jednak niż od 1 lipca 2025 r. Aby świadczenia w zbiegu, w ramach tzw. renty wdowiej, mogły być wypłacane już od 1 lipca 2025 r. wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną należy złożyć najpóźniej do 31 lipca 2025 r.
RODZAJE RENTY RODZINNEJ
Pod pojęciem renty rodzinnej należy rozumieć również:
- policyjną rentę rodzinną,
- wojskową rentę rodzinną,
- rolniczą rentę rodzinną.
CO OZNACZA „WŁASNE” ŚWIADCZENIE?
„Własne” świadczenie oznacza posiadanie prawa do co najmniej jednego z poniższych świadczeń:
|
|
WARUNKI PRZYZNANIA RENTY WDOWIEJ
Prawo do wypłaty renty rodzinnej w zbiegu z „własnym” świadczeniem, w ramach tzw. renty wdowiej, przysługiwać będzie wdowie/wdowcowi, jeżeli spełniają łącznie poniższe warunki:
- osiągnęli powszechny wiek emerytalny, tzn. mają ukończone, co najmniej 60 lat kobieta
lub 65 lat mężczyzna, - pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna,
- nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed osiągnięciem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
- nie zawarli nowego związku małżeńskiego.
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ ŚWIADCZEŃ WYPŁACANYCH ŁĄCZNIE Z RENTĄ RODZINNĄ
Suma świadczeń wypłacanych w zbiegu z rentą rodzinną (łącznie z wypłacanymi dodatkami, np. dodatkiem pielęgnacyjnym, dodatkiem kombatanckim), nie może być wyższa od tzw. limitu świadczeń stanowiącego trzykrotność najniższej emerytury, tj. kwoty wynoszącej obecnie 5 342,88 zł(1 780, 96 zł x 3 = 5 342,88 zł).
Od 1 marca 2025 r., z uwagi na waloryzację świadczeń, ww. kwota ulegnie zmianie.
W przypadku, gdy łączna kwota świadczeń wypłacanych w zbiegu, w ramach tzw. renty wdowiej, wraz z przysługującymi dodatkami oraz świadczeniami zagranicznymi wchodzącymi do ww. limitu świadczeń, przekroczy kwotę trzykrotności kwoty najniższej emerytury (obecnie 5 342,88 zł), wówczas jedno ze świadczeń zostanie pomniejszone o kwotę tego przekroczenia. W takim przypadku zostanie wydana decyzja informująca o kwocie, o jaką zostało pomniejszone dane świadczenie.
Jeżeli jedno ze świadczeń jest wyższe od kwoty obowiązującego limitu, wtedy renta wdowia
nie będzie przysługiwać. W takim przypadku,jeśli zostanie złożony Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, to zostanie wydana decyzja odmowna,a dotychczas pobierane świadczenie będzie nadal wypłacane w tej samej wysokości.
CZY SPEŁNIAM WARUNKI –ANKIETA I KALKULATOR
Aby sprawdzić, czy od 1 lipca 2025 r. spełnione są warunki do przyznania tzw. renty wdowiej, można wypełnić anionową ankietę zamieszczoną na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS): https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia
Dodatkowo można skorzystać także z Kalkulatora łączenia świadczeń z rentą rodzinną (tzw. rentą wdowią) – link: https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/kalkulator-renty-wdowiej
Na podstawie wprowadzonych danych o przysługujących świadczeniach i dodatkach do świadczeń, obliczone będą wszystkie możliwe warianty zbiegu świadczeń i wyróżniony będzie wariant najkorzystniejszy.
WAŻNE! Wstępne wyniki w kalkulatorze to wartości szacunkowe i nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK
Jeśli wdowa lub wdowiec posiada uprawnienia do świadczeń emerytalno-rentowych w różnych organach, to wniosek o zbieg świadczeń może złożyć w wybranej przez siebie instytucji, w której ma ustalone prawo do tych świadczeń.
Przykład:
Jeżeli posiadam uprawnienia do świadczeń w ZUS i w ZER MSWiA, to wniosek mogę złożyć w ZUS albo w ZER MSWiA. Wniosek należy złożyć tylko w jednym organie, ponieważ po otrzymaniu wniosku instytucje te wymienią się już danymi celem uzyskania niezbędnych informacji do wydania decyzji o prawie lub braku prawa do zbiegu świadczeń w ramach renty wdowiej.
Jeśli prawo do renty rodzinnej oraz do „własnego” świadczenia jest już ustalone, to do wniosku nie muszą być dołączane żadne dokumenty. Natomiast, jeśli nie został jeszcze złożony wniosek o przyznanie renty rodzinnej albo wniosek o przyznanie „własnego” świadczenia, to powinien być złożony razem z wnioskiem o zbieg świadczeń, ale już we właściwej instytucji, czyli w tej, w której ubiegamy się o przyznanie renty rodzinnej lub „własnego” świadczenia.
WNIOSEK O USTALENIE ZBIEGU ŚWIADCZEŃ Z RENTĄ RODZINNĄ W ZER MSWiA
Formularz „Wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną” dostępny jest:
- na stronie internetowej ZER MSWiA, w zakładce Załatw sprawę (link)gov.pl/zermswia/renta-wdowia
- we wszystkich Punktach Obsługi Klienta (POK) – ich adresy podane są na stronie internetowej Zakładu, w zakładce Kontakt (link)https://www.gov.pl/web/zermswia/punkty-obslugi-klienta.
Wniosek do ZER MSWiA można złożyć:
- w Punktach Obsługi Klienta osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub osoby sprawującej faktyczną opiekę,
- przesłać na adres ZER MSWiA (ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa), za pośrednictwem przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie doręczania przesyłek,
- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ZER MSWiA – ePUAP, podpisany profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- za pośrednictwem systemu e-Doręczeń na adres skrzynki: AE:PL-79814-51213-DIJVJ-17.
DODATKOWE INFORMACJE
Szczegółowe informacje na temat łączenia świadczeń, w ramach tzw. renty wdowiej, zamieszczone są na stronie internetowej ZER MSWiA w zakładce Aktualności(link)
https://www.gov.pl/web/zermswia/zbieg-renty-rodzinnej-z-wlasnym-swiadczeniem
W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z ZER MSWiA za pośrednictwem:
- Infolinii, tel. 47 725 88 88 lub 0 47 725 88 88,
- maila: klient@zer.mswia.gov.pl
- Punktów Obsługi Klienta.
Stan na 1 stycznia 2025 r.
[i] Ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1243)
Z wyrazami szacunku
Justyna Borowska
Wydział Administracyjno-Organizacyjny
Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA
ul. Pawińskiego 17/21
02-106 Warszawa
www.gov.pl/zermswia